pornjk, pornsam, xpornplease, joyporn, pornpk, foxporn, porncuze, porn110, porn120, oiporn, pornthx, blueporn, roxporn, silverporn, porn700, porn10, porn40, porn900

Короткий екскурс по засобах захисту дихальних шляхів.

Медична (хірургічна) одноразова маска — застосовується для захисту від потрапляння краплин біологічних рідин, які виділяються при чханні чи кашлі. Тобто, звичайна одноразова маска практично НЕ захищає від збудника, що просто знаходиться у повітрі. Вона, навіть при правильному одяганні, не повністю щільно прилягає до обличчя, і, відповідно, частина повітря, в якому може міститися збудник, потрапляє у дихальні шляхи. Проте, слід зазначити, що наявність маски (будь-якої) мінімізує кількість торкань руками до обличчя, що, в принципі, можна розцінювати, як певний, додатковий, елемент захисту.

Кому носити? Одноразова медична маска доцільна у випадку, якщо ви маєте симптоми респіраторної інфекції. Абсолютно не доцільна для захисту від інфікування людей, що контактують з хворими (медичний персонал лікарень, ті, хто доглядає за хворою людиною вдома).

Тривалість експлуатації — до 2-х годин. Важливо враховувати ступінь намокання маски від видиху чи чхання/кашлю. Вологу маску необхідно замінити, навіть якщо вона одягнута 15 хвилин тому. Не підлягає пранню, прасуванню. Використану маску викидати у щільно закритому пакеті, у контейнер (урну) для сміття без відкритого доступу.

Важливо: Для цього виду масок обов’язковим є носовий фіксатор. Без нього вона НЕ виконує свою функцію.

Тканинна (марлева) маска — багаторазовий аналог трьохшарової медичної маски, про яку говорилось вище. Ефективна для захисту лише у випадку, якщо складається з 6-8 шарів (марля), чи 4 шарів (цупкіша тканина). Не фільтрує вірус, що у повітрі.

Тривалість експлуатації — по мірі забруднення, чи намокання, проте не більше 3-х годин підряд. У випадку намокання — відразу замінити. Потребує прання з попереднім замочуванням на 15-20 хв, у мильному розчині (4-5%), при температурі води 50-60 градусів. Після прання повинна бути ретельно пропрасована на найвищому температурному режимі праски.

Важливо: Одягати таку маску на обличчя потрібно лише однією стороною, яку треба слід (наприклад, кольоровою ниткою). Якщо маска знімається на певний час, проте немає можливості її випрати, або замінити, зберігається у щільно закритому чистому пакеті чи невеликому пластиковому контейнері. Маска не повинна лежати без захисту на робочій поверхні, в шафі, в кишені чи сумці. Не допускається опускати маску з обличчя на шию, за відсутності потреби в ній.

Різновид тканинної маски — «з кишенею» для змінного фільтра потребує його заміни 1 раз на 4-6 годин активного використання.


Респіратори (фільтрувальні напівмаски) — ефективний метод захисту дихальних шляхів у середовищі, де може міститися збудник інфекційного захворювання. Проте, необхідно звертати увагу на клас захисту респіратора (вказано після абревіатури ffp — Filtering Face Piece).

  • клас 1 (ffp1) — захищає дихальні шляхи від крупнодисперсних частин (наприклад — пил). Не підходить для використання з метою попередження інфікування.
  • клас 2 (ffp2) (за ступенем захисту аналогічний до респіраторів з маркуванням «N95») — фільтрує близько 85-90% дрібних частин, в тому числі — деяких вірусів.
  • клас 3 (ffp3) — фільтрує близько 95% ультрадрібних частинок, в тому числі — вірусів.

Останні 2 класи захисту підходять для використання у місцях скупчення людей, та для медичних працівників і людей, що контактують з хворими.

Звертайте увагу на маркування респіратора. Наявність позначки NR (non-reusable) означає, що перед вами одноразовий респіратор, час експлуатації якого — 8-24 год. Потребує заміни у випадку намокання чи забруднення. Маркування R (reusable) означає, що респіратор можна використовувати повторно, обробляючи його багаторазовий фільтр щоразу після використання, та/чи змінюючи його по необхідності згідно інструкції виробника.

Більшість популярних зараз в Україні респіраторів — одноразові. Повторне їх використання, особливо якщо загальний час експлуатації більше 24 годин — неефективне.

Клапан видиху не робить респіратор багаторазовим. Його завдання — відведення гарячого і вологого видихуваного повітря. Тобто, респіратори з клапаном менше намокають.
Абсолютно немає сенсу одягати респіратор на хвору людину. Респіратор, що має клапан, взагалі не стримує виділення збудника у хворого.

Прання респіратора заборонено, як і обробка антисептиком. Після намокання респіратор втрачає фільтраційну здатність практично повністю.

Слід пам’ятати, що неправильна експлуатація засобів індивідуального створює лише ілюзію захищеності, що може нашкодити.

При купівлі обов’язкових на сьогодні засобів індивідуально захисту, вам в пригоді може стати інформація про орієнтовні ціни на них:- медичні (хірургічні) маски – від 1,5-3,5 грн. (докризова ціна) до 10-15 грн.- марлеві (тканинні) маски – від 2 грн. (докризова ціна) до 20 грн.- респіратори красу 1 (ffp1) – від 15-20 грн. (докризова ціна) до 150 грн.- респіратори класу 2 (ffp2) – від 30 грн. (докризова ціна) до 200 грн. – респіратори класу 3 (ffp3) – від 40-65 грн. (докризова ціна) до 250-400 грн.

Бережіть себе і будьте здорові!

P.S. Тип «страшна маска» – звісно, жодним чином вас не захищає, але допомагатиме іншим дотримуватись безпечної до вас дистанції. 🙂

2 коментарі до “Короткий екскурс по засобах захисту дихальних шляхів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.